Aristoteles «Politika PDF Oku»

31.01.2024
21
Aristoteles «Politika PDF Oku»

Aristoteles Politika PDF Oku, PDF kitap depomuzda, Aristoteles Politika tarafından kaleme alınan Aristoteles Politika isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık.

Aristoteles Politika PDF Oku

Aristoteles «Politika» pdf indirYazar(lar) Aristoteles
Kategori(ler) Felsefe
Yıl 2013
Sayfa 407

OKU KITAP INDIR

Politika kitabı için yayına giren açıklama ve basıl bülteni

Politika, Aristoteles’in siyaset felsefesiyle alakalı eseridir. Aristoteles’in tarihsel açıdan en mühim eseri olan Politika, Yunanistan’daki kent devletlerinin anayasalarının bilgisi verildiğı bir kaynaktır. Aristoteles, bu amaçla, ilk kez tüm kentlerin anayasalarını bir araya toplamıştır.
Filozof bu eserinde devlet topluluğunun nasıl şekillenmesi gerektiğini anlatır. Mutluluğa, en yetkin toplum olan sitede erişebileceğine inandığı için, aileden başlayarak tüm insan topluluklarını inceler. Ardından çeşitli anayasaları gözden geçirir ve yıkılacağını önceden haber verdiği Kartaca anayasasını eleştirir.
Bu eserdeki düşüncelerine göre, bir devletin iyi olup olmaması, dış formuna, baştakilerin sayısına bağlı değildir. Devletin başında bir kişi, birkaç kişi, veya herkes bulunabilir, devlet de buna göre şekil alır. Lakin bir birinin egemen olduğu şekillerde, krallık doğru, zorbalık (tiranlık) yanlıştır; birkaç birinin egemen olduğu şekillerde, bilgi ve düşünüş olarak en iyilerin başta bulunduğu aristokrasi doğru, soy ve zenginliğe dayanan oligarşi ise yanlıştır; herkesin egemen olduğu şekillerde, yasal bir düzen olan politeia doğru, yığının bir anarşisi olan demokrasi yanlıştır.
Bu düşüncelerini Yunan tarihinin görgülerinden, topladığı zengin materyalden çıkaran filozof, bu arada hükümet şekillerinin nasıl zorlukla birbirinden çıktığını, nasıl birbirine dönüştüğünü de gösterir. Eserinin son bölümünde eğitimin gerekliliği üzerinde durur.


Aristoteles Politika kitabını PDFdeposu.net sitemizden ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir yahut online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) yahut iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne ile ilgili olduğunu daha iyi anlamanıza yol gösterecektır. Özet ve bir araya getirdiğimız kitap ile ilgili ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Aristoteles Politika ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Aristoteles Politika online kitap pdf türkçe oku

Publish PDF flipbooks online
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.