Atatürk, Aydınlanma ve Matematik PDF Oku

18.03.2024
35
Atatürk, Aydınlanma ve Matematik PDF Oku

Atatürk, Aydınlanma ve Matematik PDF oku, PDF kitap depomuzda, Dr. Mehmet Özdemir tarafından kaleme alınan Atatürk, Aydınlanma ve Matematik isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786057393272 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Atatürk, Aydınlanma ve Matematik kitabı 132 olarak yayınlanmıştır.  Atatürk, Aydınlanma ve Matematik kitabını 17.05.2022 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Atatürk, Aydınlanma ve Matematik PDF Oku.

Atatürk, Aydınlanma ve Matematik PDF Oku

Bu topraklarda aydınlanmanın ilk kıvılcımlarını Antik Çağ düşünürleri tutuşturmuş. Bu insanlar akıl, mantık, araştırma, deney, gözlem, şüphe, sorgulama, bilgi, erdem, … gibi kavramların içini doldurarak doğayı ve insanı anlamaya çalışmışlar. Yaklaşık iki bin beş yüz yıl sonra “SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜ ADAM” aydınlanmanın meşalesini tekrar yakmak maksadıyla Samsun’dan Anadolu topraklarına ayak bastı. O, bir ulusun kurtuluşunun, aklın-bilimin yolunu rehber edinerek aydınlanmış ve onuruna ulaşmış bireylerin yetişmesiyle gerçekleşebileceğine inanıyordu. Bu Büyük İnsan önce cephelerde zafer kazandı, sonra da aydınlanma devrimlerini hayata geçirerek ulusun çağdaş uygarlık düzeysini yakalayabilmesi için öncülük etti. Ebette kolay yürünmedi bu yolda, çok çetin önüne geçerle karşı karşıya geldi. İnsanın aklını, onurunu ve özgürlüğünü hiçe sayan kimi çevreler yenilikçi değişimlerin karşısında oldular, aydınlanma sürecini tersine çevirmeye çalıştılar. Aydınlanma adı verilen bu süreç bir ileri bir geri giden, kimi zaman duraklayan, arada bir de bir birikim üzerinde sıçrayan, fakat asla yok olmayan bir insanlık macerası.
 
Atatürk, aydınlanma devrimlerini iyi kavramış olan üstün bir kişilik ve etkin bir aydınlanma taşıyıcısı. O, gerçekçi, değişimci ve ilerlemeci bir strateji adamı. Her durumda eleştirel akılcı bir yol izleyen yirminci yüzyılın en büyük aydınlanmacı devlet adamı. Mustafa Kemal’in yaşamının her alanında matematikçi yanını öne çıkardığını, kendini bu yanıyla da çok iyi açıkladığini söylemek olabilecek. Atatürk, önce bir problemi tanımaya çalışıyor, durum tespiti yapıyor, sonra kafasında farklı çözüm metotları geliştiriyor. Çözüm yollarından biri çalışmıyorsa hemen yanlışını görüp vazgeçiyor; strateji değiştiriyor, duruma göre yeni özgün çözümler buluyor. Yaklaşımının özünde “deneme-yanılma”, “eleştirel akılcılık”, “matematiksel düşünme” yer alıyor. Hayat durumlarına, sorunlara da bir matematik sorunune yaklaşır gibi yaklaşıyor. Matematik problemi çözer gibi her problemi akıl yürüterek sıra sıra, sıra sıra çözüyor. Bu O’nun akılcı ve matematikçi yanını gösteriyor.
 
Matematik Yunanca bilgi, bilim, öğrenme manasına gelen “mathéma” sözcüğünden türemiştir. Doğru düşünmenin kaidelerinı öğreten ve bu kaideleri kullanan bir akıl bilgisi, bir evrensel dil, sayı ve ölçü temeline dayanan nicelik bilimlerinin genel adı, bir yanıyla da bir kavramlar bütünüdür. Matematiğin temeli mantığa dayanır ve insana rasyonel bir bakış açısı kazandırır. İnsana özgür ve önyargısız zihinsel ortamlar sağlaması yönünden mantıklı ve tutarlı düşünmeyi öğretir. Matematiksel düşünme, probleme göre uygun bir strateji geliştirme ve uygulama şekilidir. Bu anlamda birinin doğruya ulaşmasını sağlayan bir düşünce sistemidir. Aydınlanma yüce bir değer olarak aklın ve bilimin yolunu tek yol gösterici olarak kabul eden bir zamantir. Kişinin önyargısız ve özgür düşünerek potansiyelini açığa çıkarabileceğini, kendi yaşamını aklın, bilimin ve evrensel değerler temelinde düzenleyebileceğini söyler. Demek ki matematik ve aydınlanma kavramlarının her ikisinin merkezinde de akıl, mantık, bilim, bilgi, öğrenme gibi kavramlar yer alıyor. Aydınlanma felsefesi de, Atatürk’ün dünya görüşünün kaynağı da eleştirel akıl ve bilimsel bilgi birikimi üzerinde şekillenir. Bundan dolayı, bu çalışmanın sınırları içinde Atatürk’ün aydınlanmacılığının O’nun matematikçi yanıyla ilişkisi irdelenmeye çalışıldı.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.