Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi PDF oku indir

12.02.2024
23
Aynı Güneşin Altında  Genç İsrail Şiiri Antolojisi PDF oku indir

Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, tarafından kaleme alınan Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 04.03.2022 dilinde ve Karton Kapak ebatında basılan ayrıca  9789944493550 sayfadan oluşan Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi kitabı TÜRKÇE olarak yayınlanmıştır.  Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi kitabını Gökçenur Ç. numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi PDF Oku.

Aynı Güneşin Altında Genç İsrail Şiiri Antolojisi PDF Oku

GENÇ İSRAİL ŞİİRİ ANTOLOJİSİ – AYNI GÜNEŞİN ALTINDA
 
Bu antoloji, bir çok açıdan diğer şiir antolojilerinden ayrılıyor. Ortaya çıkış süreciyle, iki ülkeden şair ve edebiyatçıları ortak paydada buluşturmasıyla ve kurulan kıymetli dostlukların yansımasını elimizde somut biçimde tutabiliyor oluşumuzla bize insan yanımızı hatırlatıyor. Hissettiklerimiz, düşündüklerimiz, yaşadıklarımız aynı olduktan sonra hangi dili konuşmuşuz, nerede doğmuşuz ne fark eder ki?
 
Elinizde tuttuğunuz Genç İsrail Şiiri Antolojisi sıradan antolojilerden değil. Bu antolojinin macerası, tasarladığım ve eş başkanı olduğum Wordexpress projesinin bir uzantısı olarak, Tel-Aviv’de Helicon tarafından tertip edilen Shaar Şiir Festivali kapsamı içinde gerçekleştirdiğimiz performans ve çeviri atölyesi ile başladı. 2010 senesinde Shaar Şiir Festivali sırasında İsrailli şairlerle oluşan dostluklarımız ve Helicon ile geliştirdiğimiz işbirlikleri desteğiyle 2012 senesinde İsrail’de Ein Hashofet Kibuttz’da, Türkiye’den benimle Efe Duyan ve Onur Behramoğlu’nun da katıldığı bir çeviri atölyesi daha gerçekleştirdik. Ortak çalışmalarımız ilerledikçe köklü şiir geleneğine sahip iki kültürün ortak ve birbirini tamamlayan yanlarını keşfediyorduk. 2013 senesinde bu kez İstanbul’da yine Efe Duyan ile bir önceki çeviri atölyesindeki ekibe sevgili Nurduran Duman, Anita Sezgener ve Dr. Mehmet Altun’un da katıldığı bir atölye daha gerçekleştirdik ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde büyük bir okuma düzenledik.
2017 senesinde Tel-Aviv’de tüm atölyelerimize İsrail tarafının organizatörü ve moderatörü olarak katılan Helicon başkanı Tziona Shamay ile ben ve Zerrin Yılmaz editoryal bir çalışma kampı gerçekleştirdik ve şiirleri çevrilen Türk şairlerin şiirlerinin İsrail’de İbranice bir antoloji, İsrailli şairlerin şiirlerinin de Türkiye’de Türkçe bir antoloji olarak yayımlanmasına karar verdik. Antolojilerin kapakları ve adları aynı olacak, böylece simgesel olarak çalışmaların bütünlüğü vurgulanacaktı. Antolojinin adını Türkiye’de yaşayan Türk ve Yahudilerin yüzsenelerdır süren dostluklarını vurgulayan, “Aynı güneşin altında çamaşır kurutmuşuz” sözünden ilhamla Aynı Güneşin Altında koyduk.
Antolojinin vurgulanması gereken bir özelliği de antolojideki tüm şiirlerin, şairleri ile yüz yüze yapılan çalışmalar ile çevrilmiş olmalarıdır. Bu özelliği ile bu antolojinin alanında ilk olduğunu söylemek sanırım fazla iddialı olmaz. Bu durum; çeviri atölyelerinin ve şiir festivallerinin, şairlerin adlarını duyurmaya çalıştıkları faydasız turistik etkinliklerden ibaret olmadığının ve doğru kullanıldıklarında ortak çalışma kültürünü geliştiren, sürdürülebilir ve kalıcı çalışmalar bıraktığının da bir ispatı sayılabilir.
– Gökçenur Ç.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.