Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri PDF Oku

18.03.2024
27
Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri PDF Oku

Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri PDF oku, PDF kitap depomuzda, Doç. Dr. Mehmet Şahin tarafından kaleme alınan Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786253976583 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri kitabı 152 olarak yayınlanmıştır.  Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri kitabını 18.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri PDF Oku.

Çok Kriterli Karar Verme Kriter Ağırlıklandırma Yöntemleri PDF Oku

Çok kriterli karar verme metotları, uygulama alanlarını her geçen gün yükseltmektadırlar. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi, disiplin veya alan fark etmeksizin karşılaşılan karar verme problemleridir. Çok kriterli karar verme problemlerinin çözümlenmesi sürecinde kriter önem düzeylerinin (ağırlıklarının) belirlenmesi önem arz etmektedir. Kriter ağırlıklarının elde edilmesinde farklı özelliklere sahip olan çok sayıda yöntem mevcuttur. En uygun kriter ağırlıklandırma yönteminin tercihi, her bir kriterin göreceli öneminin doğru biçimde belirlenmesi hususunda, alternatiflerin doğru biçimde değerlendirilmesi hususunda ve karar verme sürecini kolaylaştırma hususunda belirleyici olduğundan, çok kriterli karar verme problemlerinde kritik bir aşamadır. Bu bağlamda, kriter ağırlıklarının belirlenmesinde uygulanan çok kriterli karar verme metotları bu kitabın temel konusunu oluşturmaktadır.

Bu kitapta, kriter ağırlıklarının elde edilmesinde kullanılan BWM, CILOS, CRITIC, ENTROPY, IDOCRIW, ITARA, LBWA, LOPCOW, MEREC, MW, PIPRECIA, PSI, ROC, SD, SV ve SWARA olmak üzere 16 adet çok kriterli karar verme yöntemine yer verilmiştir. Özellikle uygulandıkları problemlerde başarılı sonuçlar sağlayan, sıklıkla kullanılan ve güncel olan yöntemler dikkate alınmıştır. Geniş yelpazedeki okuyucu kitlesi dikkate alınarak, alakalı metotların özellikleri ve prosedürleri tanıtılmış, yöntemler farklı problemlere uygulanmış ve yapılan işlemlere geniş bir şekilde olarak yer verilmiştir.

Bu kitabın; lisans ve lisansüstü düzeydeki öğrenciler, çok kriterli karar verme alanında çalışmakta olan yahut çalışmayı planlayan araştırmacılar, akademisyenler ve her düzeydeki karar vericiler için bir yol gösterici, bir referans kaynak bulunacağı kanısına varılmaktadır.

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.