Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle PDF indir

27.10.2023
50
Cumhuriyet  Şiirlerle,Öykülerle PDF indir

Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle PDF indir, PDF kitap depomuzda, Kolektif tarafından kaleme alınan Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 13 x 19.5 cm ebatında basılan ayrıca  104 sayfadan oluşan Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle kitabını 9786257101035 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle PDF Oku.

Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle PDF indir

Demokrasinin, özgürlüğün, aydınlığımızın anahtarı Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için yayınevimizin kıymetli yazarları bir araya geldi. Her biri, en kıymetli sözcüklerini ve cümlelerini, şiirlere, öykülere dönüştürdü. Yazarlarımızın şiirleri ve öyküleriyle yoğrulan bu kitapla birlikte önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecek nesillere armağanı olan Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutluyoruz. Yaşasın cumhuriyet ! Daha nice yüz senelera… 
***
Hep birlikte bir yemek pişirdik sizlere. Adı: Cumhuriyet. Neler olmalı içinde diye düşünmeye başladık. Malzemeleri belliydi aslında… Bolca demokrasi ve eşitlik, çokça bağımsızlık ve özgürlük… Devrimler ve yenilikler olmazsa olmazdı. Milli egemenlik de ekledik içine. Aydınlık ve çağdaşlık serpiştirdik biraz da. İşte sonunda yemeğimiz hazır. Onur konuğumuz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk. Sizler de davetlisiniz tabi ki. Haydi açın kitabın kapağını, her sayfası çok besleyici ve doyurucu. Her sayfası mis gibi kokuyor. Her sayfasında cumhuriyet tadı var.  
 
 

KİTAPTAN
Ben 29 Ekim 1923’te dünyaya geldim. İsmimi Cumhuriyet koymuşlar. Çok zor doğmuşum. Annemin ismi Anadolu’dur, annem çok hastaymış. Beni sağlıkla doğuracağına kimse inanmıyormuş hatta annem beni doğuramayıp ölürse mirasına konmak için dört gözle bekleyen, dört yanını saran düşmanlar varmış.
***
O günler gelip geçse de…
Onun açtığı yolda,
Gösterdiği hedefe
Durmadan yürüyeceklerine
Sonsuza dek ant içmişler.
***
“İmparatorluğunuzun yıkıldığını ve baskı döneminizin bittiğini sizlere tatminiyetle bildiriyorum. Başka ülkeleri işgal etmek yok, insanlara eziyet etmek yok, halkı yoksul bırakmak yok, çocukları eğitimden mahrum etmek yok, kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapmak yok, yönetimi baskıyla elde tutmaksa hiç ama hiç yok.”
***
Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde gerçekleştirilen devrimler ve kazanılan haklar aracılığıyla nesiller boyu eğitim alabilmiş, iş sahibi olabilmiş, çevresine ve ülkesine katkıda bulunabilmiş bireylerin torunlarıydı onlar. Bunun önemini ve değerini çok iyi biliyorlardı.
***
“Öğretmenim, cumhuriyeti daha iyi anlayabilmemiz için onu yaşam şekili hâline getirmemiz gerekiyormuş. Atatürk bunu seneler önce söylemiş. Ben de düşündüm ki sınıf başkanını oy tercih ederek seçmemiz daha doğru olur. Böylelikle seçilen kişi ile ilgili aklımızda soru işaretleri kalmaz.”
***
Olur da birisi “Hep ben hep ben” derse,
Cumhuriyet yönetimi seçme ve seçilme hakkını hatırlatır,
Herkes yönetime katılabilsin diye.
***
Tren geldi. İlk kez bu kalabalığa, etrafımdaki her şeye daha başka bir gözle baktım. Hepimiz aynı ormandaki ağaçlardık ve eşittik…
 

Cumhuriyet Şiirlerle,Öykülerle Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.