Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey PDF oku indir

23.02.2024
31
Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey PDF oku indir

Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, Mustafa Ökkeş Evren tarafından kaleme alınan Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786053708568 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey kitabı 80 olarak yayınlanmıştır.  Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey kitabını 04.10.2023 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey PDF Oku.

Fatihi Yargılayan Kadı Hızır Bey PDF Oku

Osmanlı Devleti dediğimiz ulu çınarı kılıç, ilim ve adalet isimli dev kökler ayakta tutuyordu. Kılıç, devletin askeri gücünü temsil ediyordu. Söğüt gibi küçücük bir beldede 400 çadırla başlayan kutlu yolculuk yiğit gazilerin gayretiyle şanlı zaferlere dönüşüp üç kıtaya yayılmıştı.
Böyle geniş bir coğrafyada 600 yıl hüküm sürebilmiş olmanın en mühim sırlarından bir diğeride adalet ve hukuk idi. Elinizdeki kıymetli eserde  Fatih Sultan Mehmet gibi çağ açıp çağ kapatmış muzaffer bir hükümdarla, kendi hâlinde gayrimüslim bir vatandaşın hakim huzuruna çıkarılması ve hukuk önünde adil koşullarda  yargılanmasını yakında zamandan inceleyecek; İstanbul Kadısı Hızır Bey’in verdiği hüküm karşısında Osmanlının tesis ettiği adalete hayran kalacaksınız. Tarihte eşine az rastlanabilecek bu benzersiz mahkeme, Osmanlı’nın hukuk ve adalet anlayışını en iyi biçimde yansıtıp özetlemektedir.
Çınarı ayakta tutan üçüncü kök ise ilimdir. Büyük bir ilim adamı ve gönül sultanı olan Şeyh Edebali’nin can suyunu verdiği Osmanlı fidanı; Dursun Fakı, Molla Gürani, Molla Fenari, Molla Yegan, Hızır Bey, Emir Sultan, Hacı Bayram-ı Veli ve Akşemseddin gibi nice büyük alimin katkısıyla muazzam bir cihan devletine dönüştü. İstanbul’un fethine tesirini hiç kimsenin inkar edemeyeceği büyük şahi topun ardındaki matematik, geometri, tasarım ve mühendislik bilgi birikimi, Osmanlı ilim ve eğitim düzeysini ispata yeter. Şehrin Fatihi’nin yedi dil biliyor olması da ilmî anlamda takdire şayan ayrı bir olağanüstüliktir.
Elinizdeki kıymetli eserde Osmanlı kuruluş ve yükseliş dönemi alimlerini, kuruluş döneminin mühim siyasi ve askeri hadiselerinı sürükleyici bir anlatımla okuyabileceksiniz. Hızır Bey’in çocukluk senelerından ibu yana kat ettiği eğitim merhalelerini bir bir izleyeceksiniz. Osmanlı’nın derin ilim ve medrese
atmosferini teneffüs ederek gönlünüzü ve dimağınızı şenlendirip ilmin ne kadar yüce ve yüceltici olduğuna bizzat tanıklık edeceksiniz. Ele alınan konuların tarihi hakikatlere uygun olarak anlatılması için büyük bir titizlik gösterilmiş olup bu durum eserin değerini bir kat daha yükseltmektadır. Bunun yanı sıra stanbul’un ilk  kadısı ve belediye başkanı Hızır Bey’in bilhassa çocuklarımız için bir rol model ve ilham kaynağı bulunacağına inanıyoruz.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.