İlber Ortaylı «Yakın Tarihin Gerçekleri PDF Oku»

31.01.2024
36
İlber Ortaylı «Yakın Tarihin Gerçekleri PDF Oku»

İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri PDF Oku, PDF kitap depomuzda, İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri tarafından kaleme alınan İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık.

İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri PDF Oku

İlber Ortaylı «Yakın Tarihin Gerçekleri» pdf indirYazar(lar) İlber Ortaylı
Kategori(ler) Tarih
Yıl 2021
Sayfa 352

OKU KITAP INDIR

Yakın Tarihin Gerçekleri kitabı için yayına giren açıklama ve basıl bülteni

“İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi.”

“Mustafa Kemal (Atatürk), Suriye’de Vatan Cemiyeti’ni kuruyor, ertesi sene Makedonya’ya geliyor, oradan Trablusgarp’a koşuyor.

Trablusgarp’taki görevi bitince tekrar bu tarafa Balkan Harbi’ne geliyor. Bu durum tabii ki kendisini ve düşüncelerini müthiş etkilemiştir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele’yi tercih etmiştir.”

“Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar aracılığıyla dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan’da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü.”

“1967’de bindiğimiz trendeki yaşlı Araplar ‘Ah nerede o Osmanlı!’ diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı’yı kim kovaladı, bizimle birlikte mi kovalandı; bilemiyoruz.”

“1918 senesinde, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Lakin arkasında askeri bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan. Mustafa Kemal Atatürk…”

“İkinci Dünya Savaşı, cephede öldürdüklerinden fazla, geride yaşayan ölüler bıraktı.”

İlber Ortaylı

Osmanlı’nın çöküşünün nedenlerini, milliyetçilik akımlarını, Trablusgarp Harbi’ni, Balkan Harbi’ni, Birinci Dünya Harbi’ni, küllerinden doğan bir cumhuriyet kuran Mustafa Kemal Atatürk ile dostlarını, Türk siyasal yaşamında demokrasiye geçiş çabalarını, Demokrat Parti’nin iktidarda olduğu senelerı ve 1965 yılına doğru giden gelişmeleri, Ortadoğu’nun tarihini, Krallıkların yükselişini ve çöküşünü, baskıcı önderler ve oğullarını Türk tarihçiliğinin kılavuz ismi İlber Ortaylı’nın derin analizleriyle soluk soluğa okumak için benzersiz bir davet.

Yakın Tarihin Gerçekleri, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı’nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap…


İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri kitabını PDFdeposu.net sitemizden ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir yahut online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) yahut iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne ile ilgili olduğunu daha iyi anlamanıza yol gösterecektır. Özet ve bir araya getirdiğimız kitap ile ilgili ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

İlber Ortaylı Yakın Tarihin Gerçekleri online kitap pdf türkçe oku

Publish PDF flipbooks online
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.