Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi PDF Oku

19.03.2024
31
Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt)  İlk Rus Tarihi PDF Oku

Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi PDF oku, PDF kitap depomuzda, Keşiş Lavrentiyev tarafından kaleme alınan Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 18.03.2024 dilinde ve Karton Kapak ebatında basılan ayrıca  9786256647053 sayfadan oluşan Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi kitabı TÜRKÇE olarak yayınlanmıştır.  Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi kitabını Alihan Büyükçolak numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi PDF Oku.

Lavrentiyev Kroniği (1. Cilt) İlk Rus Tarihi PDF Oku

“Bir halkın tarihi, onun Yaradan’ı ararken kat ettiği yolun tarihidir. Bu yol, öyle bir yoldur ki halklar, bu sürede birden fazla imtihandan geçer: yabancı kabilelerin istilaları, esaret, vadedilmiş toprakların peşinde oradan oraya sürgün yaşamı, türlü türlü günahlar, yoldan çıkmalar, adaletsiz ve sapkın hükümdarlardan çekilen eziyet ve cefa… Lakin nihayetinde bu halk eğer salih bir halk ise o zaman, Yaratıcı ile konuşabileceği kendine münhasır dilini, kendisine ‘vadedilmiş toprak’larını teslim almak ve Yaratıcı ile yeni bir ‘ahit’ yapmak şerefine nail olabilecektir.”
Elinizdeki kitap, Kiev’de 1110’lu senelerda meydana getirildiği çağa kadarki Rus yurdunun tüm tarihini ve Doğu Avrupa’da “Rus” kavminin ve Rus Devleti’nin ne zaman ve tam anlamıyla nasıl meydana çıktığını yıllık kayıtlar şekilinde ortaya koyan ilk sistematik kroniktir. Lavrentiyev Kroniği’nin yazarı eserini, yukarıda alıntıladığımız Kitâb-ı Mukaddes’te gördüğü taslağı taklit ederek inşa etmiştir. Şöyle ki eserde, Slavların, Nuh Peygamber’in oğlu Yafes’ten türedikleri ilan edilmiştir. Putperest olduklarından, kader yolculuklarında çeşit çeşit musibetler gelmiştir başlarına: Yabancı kavimler-kabileler tarafından istila edilmişlerdir. Çoğunlukla günah içinde bir yaşam sürmüşlerdir. Ayaklanmalar ve iç kargaşa ortamından ötürü huzur yüzü görmemişlerdir… Lakin Slavlar, ardından havarilere denk görecekleri Kirill ve Methodius’un aracılığıyla, Yaratıcı ile konuşabilecekleri kendilerine has dillerini edinebilmişlerdir. Geriye ise “vadedilmiş toprak”mışçasına Rus yurdunun sahibi olmak, onu baştan aşağı fethetmek ve yeryüzünde yayılmış olan kavimlerin en yüce gayesi olan “Yaratıcı’nın kavmi olmak” mefkuresine erişmek kalmıştır. İşte tüm bu hikâyeyi ihtiva eden ve ilk Rus kroniği olarak nitelendirebileceğimiz bu eser olmaksızın, Rus tarihini kavramak için verilen her uğraş eksik kalacak ve en nihayetinde “Rus yurdunun tarihi nereden başlamıştır?” sualinin peşine düşemeyecek ve dahası, bu suale bir yanıt veremeyecektik.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.