Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları PDF Oku

09.05.2024
24
Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama  19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları PDF Oku

Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları PDF oku, PDF kitap depomuzda, A. Melek Özyetgin Ayşe Ersay Yüksel Elif Tuğçe Kurt tarafından kaleme alınan Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786254087110 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları kitabı 304 olarak yayınlanmıştır.  Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları kitabını 08.05.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları PDF Oku.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Diplomasi ve Ağırlama 19 Yüzyılda İstanbul’un Önemli Konukları PDF Oku

19. yüzyıl boyunca dünya devletlerinin üzerinde uzlaşma sağladıkları ülkeler arası kaidelerin dönüşmesi, protokol ve teşrifat sistemindeki değişiklikler Osmanlı İmparatorluğu’nda kuruluş ve yükseliş dönemlerinden beri süregelen diplomatik teamüllerin ilkelerini, uygulamalarını değişim ve güncellemeye yönlendirmiştir. Bunun somut bir yansıması olarak İstanbul’un önemi daha da artmış ve şehir adeta diplomatik ziyaretlerin merkezi hâline gelmiştir.  Osmanlının bu sürede izlediği denge politikasına bağlı olarak dünyanın batısından ve doğusundan gelen fazla sayıda hükümdar, devlet başkanı, hanedan üyesi, diplomat ve elçilerden oluşan seçkin konuklar farklı vesilelerle İstanbul’da özel teşrifat programları ile ağırlanmıştır. Söz konusu ziyaretler üzerinden yapılan protokol programları, hedeflenen gezi rotaları, verilen yemek davetleri, karşılıklı armağanleşmeler, ziyaretçiler için özel tertip edilen konser ve tiyatro temsilleri gibi renkli ve kültürel temaslar ile ilgili yerli ve yabancı arşivlerde mühim bir külliyat mevcuttur.
Elinizdeki bu eser Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamid dönemlerinde Fransa, İngiltere, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Karadağ, İsveç, Japonya, Almanya, Tayland (Siyam), Sırbistan ve İran gibi farklı ülkelerden İstanbul’a gelen mühim konukların ziyaretlerini çiçeği burnunda bir bakış açısı ile sağlamaktadır. Kitapta ziyaretler ve merasimler, dönemin yerli ve yabancı arşivlerindeki yazılı ve görsel kayıtlarla desteklenerek anlaşılır ve akıcı bir dille işlenmiştir. Bu kitap bir siyaset kronolojisi olmaktan ziyade diplomatik ziyaretlerin her iki taraf için de geçerli olan sosyokültürel etkileşimini ortaya koyan, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzsenesinde kadim diplomasi geleneğimizle ilintili biçimde süregelen ziyaretlere akademik bir içerikle ışık tutan bir çalışmadır.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Gaziantep Oto Kiralama
Gaziantep Havalimanı Transfer
Gaziantep Oto Kiralama