Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları PDF Oku

26.03.2024
29
Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da  Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları PDF Oku

Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları PDF oku, PDF kitap depomuzda, Tuba Çınar tarafından kaleme alınan Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256822764 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları kitabı 184 olarak yayınlanmıştır.  Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları kitabını 25.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları PDF Oku.

Poli̇ti̇k Bi̇r Mesele Olarak Osmanlı’da Kadın Sorunlar ve Çözüm Arayışları PDF Oku

Günümüzde kadınların yeri ve hakları tartışmaları hala güncelliğini korumaktadır. Kadınların ne gibi haklar istedikleri, neler kazandıkları, hangi isteklerinin yerine getirildiği, hangi konularda oyalandıkları son senelerda git gide artan kadın çalışmalarından az-biraz bilinmektedir. Lakin hala merak edilen ve tekrar değerlendirilmesinde fayda olan hususlar bulunmaktadır.
 
Bu çalışmada günümüz kadınlarıyla alakalı merak edilen bazı sorular Osmanlı dönemine yöneltilerek Osmanlı kadınlarının hukukuyla alakalı gelişmeler ele alınmaktadır. Sorular aktüel dönemi içerse de aslında Osmanlı döneminin de meselesidir. İncelemenin konusunu İmparatorluktan Cumhuriyet’e geçiş sürecinde Osmanlı’da aile yaşamına ilişkin hangi gerekçelerle ne gibi düzenlemeler yapıldığı oluşturmaktadır. Çalışma 1917 tarihli Aile Hukuku Kararnamesi ile sona ermektedir. Bundan dolayı bir nevi Kararname’nin ortaya çıkış sürecini de ele almaktadır. Osmanlı’da Tanzimat’la birlikte hukukun diğer alanları gibi aile hukuku alanında da değişiklikler olmuştu. Osmanlı ailesinde kadınların durumu, Avrupalı kadınlara nispetle mülkiyet tasarrufu, mehir ve nafaka gibi müesseseler yönünden daha iyi olsa da kadınların lehine olmayan bazı durumlar yaşanmış ve uygulamalar olmuş gibidir. Bunun yanı sıra kimi konularda kadınların menfaatlerinin bunun yanında devlet kendi çıkarlarını da gözetmiş gözükmektedir. Yabancılarla evlilik hususundaki tutum ve tabiiyet kanunu bunun bir örneği olarak gösterilebilir.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.