Roman Tanım – Tarihçe – Teknik PDF oku indir

12.02.2024
37
Roman  Tanım – Tarihçe – Teknik PDF oku indir

Roman Tanım – Tarihçe – Teknik PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, Mustafa Ayyıldız tarafından kaleme alınan Roman Tanım – Tarihçe – Teknik isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9789753389914 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Roman Tanım – Tarihçe – Teknik kitabı 200 olarak yayınlanmıştır.  Roman Tanım – Tarihçe – Teknik kitabını 07.06.2011 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Roman Tanım – Tarihçe – Teknik PDF Oku.

Roman Tanım – Tarihçe – Teknik PDF Oku

Roman, farklı dünyalara açılan renkli bir kapıdır. Bazı zaman yaşamın kendisini anlatabilmek adına, arada bir de değişik bir dünya düzenini , hayat algısını düşleyebilmek adına roman dikkate değer bir işlev görmüştür. Her ne kadar işin özünde anlatmak olsa da roman, kendi bütünlüğü içinde diğer türlere başkaldırmayı bilmiştir. Bunun temelinde ise, romanın, okurunu afyon misali kendisine bağımlı kılması yatmaktadır. Roman, özellikle modern yaşamın hızla geliştiği Batılı toplumlarda, yalnızlaşan ve kendisini sıradanlığın demliğinde harmanlamakta bulan insanın müptelası olduğu bir tür olarak ortaya çıkmaktadır. Modern yaşamın yalnızlığından ve tekdüzeliğinden kaçmaya çalışan insanoğlu, bir anda kendisini romanın kollarında bulmuştur. İşte bundan dolayırden ötürü de roman okumak farklı düzeylerde “modern” insanın önemsediği, okuyanın önemsendiği bir alan olmayı başarmıştır.

Okurun, romanı adeta atıştırmalık yiyeceklere benzetmesi, sindirememe sorununu da bununla birlikte getirmiştir. Romanın değişimine ve gelişimine ayak uyduramayan okurlar ile bu duruma ayak uydurabilen okurlar arasındaki farklar, açıkcası okur olgusunun da yüksek sesle tartışılmasına sebebiyet vermiştir.Roman sanatının gerçek emektarı, düz bir tüketim olgusu olarak çok manalı durmayan okurlar yerine, donanımlı okurlara ihtiyaç duyulduğu gerçeğini dile getirmişlerdir. Okur kitlesinin donanımlı olması ise, fakat onların, romanın varlık sebebi, romanın nasıl var olduğu, nasıl bir ihtiyacın karşılığı olduğu, nasıl tüketildiği, nasıl irdelenmesi gerektiği konularında aydınlatılmaları ile olabilecek olacaktır.

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.