Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları PDF Oku

18.03.2024
24
Boşanamıyoruz  Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları PDF Oku

Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları PDF oku, PDF kitap depomuzda, Tuba Çınar tarafından kaleme alınan Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256822856 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları kitabı 472 olarak yayınlanmıştır.  Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları kitabını 18.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları PDF Oku.

Boşanamıyoruz Modernleşme Sürecinde Osmanlı Kadınlarının Adalet Arayışları PDF Oku

Bu çalışma modernleşme sürecinde Osmanlı’da yeni bir aile hukukuna ihtiyaç duyulduğu savıyla hareket ediyor ve bunun çeşitli nedenleri olduğunu ileri sürüyor. Lakin baştan söylemekte fayda bulunmaktadır ki, çeşitli araştırmacılar tarafından siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik gibi çeşitli etkenlerle Aile Hukuku Kararnamesi’nin ilan edildiği önceden belirtildi. Böyle olmakla birlikte bu çalışmanın hareket ve odak noktasının zaten Kararname olmadığının bilinmesinde yarar var. Çalışmanın merak konusu Kararname değil, modernleşme sürecinde Osmanlı toplumunda aile hukukunun nasıl işlediği, yeni bir aile hukukuna duyulan ihtiyaçtır. Çünkü Kararname’nin daha ziyade hukukçular tarafından çalışılmasından kaynaklansa gerek ki, Kararname öncesinde aile hukukunun nasıl işlediği, modernleşmenin aile hukukuna etkileri ile ilgili bilgi ve konuyla alakalı tarih literatürü, kadın bakışı zayıf kalmış görünmektedir.
 
Bu nedenle önceden yapılan çalışmalardan, bu çalışmanın yanıt aradığı soruların yanıtlarına ulaşılması pek olabilecek olmadı. Bunun bunun yanında her ne kadar Kararname’nin yukarıda sayılan çeşitli nedenlerle hazırlandığı önceden ifade edilmiş ise de bir şeyin yol açtığunu bilmek ile nasıl olduğunu anlamak birbirinden farklıdır. İşte bu çalışma bunu yapmak ve yakın dönem tarihini hep aynı çizgide okumak zorunda bırakmamak için yukarıdaki “nasıl” sorusuna yanıt arıyor. Bütün bunlar bunun yanı sıra Kararname’nin neden çıkarıldığının da öyküsünü oluşturuyor.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.