DBY YAYINLARI «Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap PDF Oku»

31.01.2024
42
DBY YAYINLARI «Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap PDF Oku»

DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap PDF Oku, PDF kitap depomuzda, DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap tarafından kaleme alınan DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık.

DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap PDF Oku

DBY YAYINLARI «Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap» pdf indirYazar(lar) DBY YAYINLARI
Kategori(ler) Bilim
Yıl 2021
Sayfa 176

OKU KITAP INDIR

Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap kitabı için yayına giren açıklama ve basıl bülteni

Öyle bir kitap ki, kendinden önceki bin yılın tozunu alıp kendinden sonraki bin yıl(lar)a damga ‎vuracak ihtişamı ve enginliğiyle miladın ilk bininci yılın halen tamamlanmamışken bir dâhinin ‎kalemiyle hayat buluyor. O kalem, tam 1178 yıl sonra bugün hala yazmaya devam ediyor ‎aslında. Biz hala, o kalemin yazdıklarını, yazıyor olduklarını okumaya devam ediyoruz. Ya da ‎belki yeni başlıyoruz… Zira enteresantir ki, içinde yaşadığımız bu coğrafyanın en mühim ‎şaheserlerinden biri olmasına rağmen, yazılmasının hemen üzerine ve sonra yüzseneler boyu ‎çeşitli dillere tercüme edilmiş olsa da, dilimize ve kültürümüze bugüne dek kazandırılamamış ‎bir şaheserdir bunun yanı sıra. Matematiksel hiçbir sembolün yer almadığı bu matematik ‎şaheseri, bugün anlıyoruz ki, kendi dönemi yönünden, birden fazla ilke imza atmış, çok mühim ‎noktalara temas etmiştir. Bunların en belirgin olanlarından biri, adıyla evrimleşen cebri ‎anlamsal bir zemin üzerine inşa ediyor olmasıdır. Yani yalnızca kendi cebrini inşa etmiyor ‎Hârizmî, bunun yanı sıra cebrin semantiğini yapıyor! Semantiği, sentaktik dizgeye önceliyor! ‎Bunun en mühim göstergesi, geometrik modeller üzerinden cebirsel işlemleri yapıyor olmasıdır. ‎Bir diğer mühim göstergesi ise negatif sayıları biliyor, hatta bunlarla işlemleri anlatıyor ‎olmasına rağmen, tıpkı Pisagor’un, kesirleştirilemeyen, düzene ve orana karşı koyan irrasyonel ‎sayılardan kaçması gibi, Hârizmî de negatif sayılardan kaçınmıştır. Semantiğinde negatife alan ‎açamadığından, denklem çözümlerinde negatif kökleri bulmaya yaklaşmamıştır. Amacı, bir ‎geometri işlemini çözmek değil, kurduğu denklemleri ve çözümlerini anlamlandırmaktır. Bu ‎bakımdan, bu kitap yalnızca bir matematik kitabı değil, bunun yanı sıra mantıksal ve ‎metafiziksel bir perspektif sunan bir felsefe kitabı olarak da okunmalıdır. ‎
Bu çalışma, yalnızca bir çeviri değildir. Hârizmî her ne kadar yöntemi ve sistematiği itibariyle ‎son derece kolay ve anlaşılır bir yol izlemiş olsa da, kitabın dilini daha anlaşılır kılmak ve pek ‎sık karşılaşılmayan bağlantılarına işaret etmek maksadıyla dil, felsefe, matematik ve matematik ‎eğitimi yönünden önemini ele alan makalelere yer verilmiştir. Bunun yanında, retorik olarak ‎bilinmesi güç matematiksel ifadelerin izah ve sembolik gösterimleri de bulunmaktadır. Öte ‎yandan, Hârizmî’nin teorik matematiğinin ardından sunduğu “Vasiyetler Kitabı”, içerdiği ‎örnekler yönünden hem tarihsel bir vesika hem de İslam Hukuku yönünden zengin bir kaynak ‎niteliğindedir.


DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap kitabını PDFdeposu.net sitemizden ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir yahut online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) yahut iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne ile ilgili olduğunu daha iyi anlamanıza yol gösterecektır. Özet ve bir araya getirdiğimız kitap ile ilgili ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

DBY YAYINLARI Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap online kitap pdf türkçe oku

Publish PDF flipbooks online
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.