Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık PDF Oku

18.03.2024
22
Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık PDF Oku

Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık PDF oku, PDF kitap depomuzda, Nalan Şenata tarafından kaleme alınan Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256710160 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık kitabı 400 olarak yayınlanmıştır.  Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık kitabını 18.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık PDF Oku.

Divanü Lugati’t-Türk’te Tematik Söz Varlığı ve Çok Anlamlılık PDF Oku

Tematik çalışmalar, belirli bir konu ve tema etrafında bir araya getirilen çalışmalardır. Bir eserin veya sözlüğün tematik olarak incelenmesi, dillerin söz varlığının tespitinde mühim ölçüde katkı sağlar. Bu çalışmalarda önce ana başlıklar belirlenir ve alakalı sözcükler bu ana başlıklar altına yerleştirilir. Daha sonra bu başlıkların altına söz varlığının çeşitliliği ışığında alt başlıklar eklenerek tematik söz varlığı çalışması tamamlanır. Tematik çalışmaların indekslerden farkı, ana başlık ile alt başlıkların içerdiği madde başlarının açıklamalarıyla birlikte verilmesidir. Bu çalışmaların alfabetik olup olmamasının bir önemi yoktur, mühim olan aynı tema çerçevesinde olan söz varlığının bir arada incelenebilmesidir.
 
Tematik çalışmalarda sözcükler yalnızca tek bir temaya ait olabildikleri gibi, bu sözcükler birden fazla tema altında da görülebilmektedir. Bu durum, sözcüklerin çeşitli yan anlamlar kazandığının bir göstergesidir. Yan anlamlar, temel anlama (herhangi bir yönden) benzerlik ilgisiyle bağlı kalarak fakat öte yandan da bu anlamdan sıyrılarak buluşmaktedir. Böylelikle sözcük değişik bir anlam kazanır ve artık başka bir olguyu ifade eder. Bu çalışmada, Divanü Lugati’t-Türk’te bulunan sözcükler, anlam ilişkisi gözetilerek, çeşitli temalar altında incelenecek; bu sözcüklerin temel anlamları ve kazandığı yan anlamların oluşturduğu çok manalılık hali tespit edilerek, Karahanlı döneminin söz varlığındaki zenginlik ortaya konulacaktır. 11. yy. Türk toplumunun yapısı ve gündelik yaşamına dair unsurlar bu söz varlığına dayanarak görülmektedirılmış olacaktır.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.