Eğin’de Söylenen Maniler PDF oku indir

12.02.2024
36
Eğin’de Söylenen Maniler PDF oku indir

Eğin’de Söylenen Maniler PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, Kamber Durna Füsun Durna tarafından kaleme alınan Eğin’de Söylenen Maniler isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9789752488953 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Eğin’de Söylenen Maniler kitabı 368 olarak yayınlanmıştır.  Eğin’de Söylenen Maniler kitabını 26.02.2021 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Eğin’de Söylenen Maniler PDF Oku.

Eğin’de Söylenen Maniler PDF Oku

Özgün mani geleneğimizin yaşatıldığı yörelerden birisi de Kemaliye (Eğin) dir. Büyük çoğunluğunu kadınların dile getirdiği bu maniler genelde 11 hecelidir. Alagözlü – Kömürgözlü maniler diye de adlandırılır. Zengin bir mani geleneği bulunan yörede ayrıca 5, 7, 8,14 heceli manilere de rastlıyoruz.
Eğin manilerinde ağırlıklı olarak gurbet acısı, yalnızlık duygusu, derdini söyleyememe, gözyaşını içine akıtma, özlemin doruğa ulaşması kendisini hissettirir. Bir bakıma Eğin manileri Anadolu’nun özetidir.
Füsun Durna ve Kamber Dumanın kılı kırk yararcasına emek vererek vücuda getirdikleri elinizdeki bu kitapta söz konusu manilerden 1800 adedine yer verilmiştir. Kitap gerek içerik gerekse mani sayısı yönünden ortaya konulan eserlerin en hacimlisi ve güvenilir bir kaynak olma özelliğini taşımaktadır.
Bu özverili ve titiz çalışmalarından dolayı her iki kardeşimi de yürekten kutluyorum. Allah sağlıklı ömür versin, muratlarınca yaşatsın.
Dr. Doğan KAYA
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.