Filozofların Özellikleri – Felsefeye Giriş II PDF indir

27.10.2023
83
Filozofların Özellikleri – Felsefeye Giriş II PDF indir

Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II PDF indir, PDF kitap depomuzda, Prof. Dr. Nihat Keklik tarafından kaleme alınan Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 12.5 x 19.5 cm ebatında basılan ayrıca  232 sayfadan oluşan Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II kitabını 9786258274363 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II PDF Oku.

Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II PDF indir

Prof. Dr. Nihat Keklik, İ.Ü. Edebiyat Fak. Felsefe Böl. Türk-İslam Düşüncesi ABD’nın kurucusu (19.12.1971) ve öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bu Anabilim Dalı, ülkemizde söz konusu alanda, ilk kez, felsefe bölümü içinde bir ihtisas alanı olarak ortaya çıkmıştır.
Akademik yaşamın temel özelliklerinden birisi, özellikle sosyal bilimlerde, geçmişin -uzmanca bilgilerle- ortaya konulmasıdır; bu bilgiler gelecek kuşaklara yol gösterici birer deneyim görevine de sahiptirler. Bu ilişki, her toplumun tarihini bugüne taşıması demektir. Böylelikle tarih, olup bitmiş olaylar olmaktan çıkar; ve hem bugünü anlamak hem de bugünün poblemleri ile ilgi içinde geçmişi yeniden yorumlayabilmek olabilecek hâle gelir. Elinizdeki bu kitap, geçmişin yorumlanması ile bugün bilinmesi yönünden okuyucuya çok verimli ipuçları sağlamaktadır.
Tarih tabi ki geçmişte kalmıştır; onu kıymetli kılan özelliği, günümüzün poblemlerina bakışta, onları teşhiste ve onlara çözüm aramada yol gösterici olabilmesidir. Geçmişteki başarıları tekrarlamak için onları yüceltmek yeterli değildir; çünkü hiçbir sorun geçmişi bugüne olduğu gibi taşıyarak çözümlenemez. Prof. Keklik’in söz konusu Anabilim Dalı’nı kurmaktaki amacının geçmiş ile günümüz arasında köprü tesis etmek olduğunu söylemek olabilecekdür, ama eksiktir; çünkü, açıktır ki, Türk-İslam dünyasında yapılmış olan çalışmaların bugüne taşınabilmesi için ehil ellerce incelenmesi gerekir. Prof. Keklik, millî kültür yönünden, bir Türk Felsefesi telakkisine gerek olduğunu ve Türk-İslam Felsefesi kavramının somutlaştırılması gerçeğini fark ederek bu yolda çok mühim bir adım atmıştır. Prof. Keklik’in bu kitabı ve yine Bilge Kültür Sanat tarafından bir seri olarak yayımlanacak diğer kitapları, okuyucuya bir dönemi Yeniçağ filozofları ile kıyaslamalı olarak vermesi yönünden ayrı bir öneme sahiptir.
Prof. Dr. Nihat Keklik’in Ortaçağ Türk-İslam dünyasını çok yönlü olarak uzmanca inceleyen çalışmaları, yalnızca bu döneme ilgi duyanlar için değil, sade anlatımıyla genel okuyucu için de eşsiz bir kaynak değerindedir.

Filozofların Detayları – Felsefeye Giriş II Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.