Bütün Şiirleri Orhan Veli PDF indir

27.10.2023
105
Bütün Şiirleri  Orhan Veli PDF indir

Bütün Şiirleri Orhan Veli PDF indir, PDF kitap depomuzda, Orhan Veli Kanık tarafından kaleme alınan Bütün Şiirleri Orhan Veli isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatında basılan ayrıca  224 sayfadan oluşan Bütün Şiirleri Orhan Veli kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Bütün Şiirleri Orhan Veli kitabını 9786051774251 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Bütün Şiirleri Orhan Veli PDF Oku.

Bütün Şiirleri Orhan Veli PDF indir

Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte yenilikçi Garip akımının kurucusu olan Orhan Veli, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlayarak sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıdı. Yeni bir zevk görülmektedirabilmek için eski olan her şeyden uzak duran Orhan Veli, hece ve aruz ölçülerini kullanmayı reddetti. Kafiyeyi ilkel; mecaz, teşbih, mübalağa gibi edebî sanatları gereksiz bulduğunu açıkladı. “Geçmiş edebiyatların öğrettiği her şeyi, bütün geleneği atmak” maksadıyla yola çıkan Orhan Veli’nin bu arzusu şiirinde kullanabileceği teknik olanakları azaltsa da şair, ele aldığı konular, söz ettiği bireyler ve kullandığı sözcüklerle kendine yeni alanlar oluşturdu. Yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırdı. 1941 senesinde, dostlarıyla birlikte çıkardıkları Garip adlı şiir kitabında bu fikirlerinin emsallari olan şiirleri yayımlandı ve Garip akımının doğmasına yol açtı. Bu akım özellikle 1940-1950 senelerı arasında Cumhuriyet Dönemi şiirinde büyük etki bıraktı. Garip şiiri hem yıkıcı hem de yapıcı özelliği ile Türk şiirinde bir mihenk taşı kabul edildi.
Her ne kadar Garip zamanında yazdığı şiirleriyle öne çıksa da Orhan Veli “tek tür” şiirler yazmaktan kaçındı. Durmadan arayan, kendini yenileyen, kısa yaşamı boyunca uzun bir şiir macerası yaşayan Orhan Veli’nin edebiyat yaşamı farklı aşamalardan oluşmuştu. Oktay Rifat bu durumu “Orhan, Fransız şairlerinin birkaç nesillik şiir macerasını kısacık ömründe yaşadı. Türk şiiri onun kalemi aracılığıyla Avrupa şiiriyle atbaşı geldi.” ve “Birkaç neslin belki art arda başarabileceği bir değişmeyi o birkaç yılın içinde bitirdi.” kelimeleriyle açıkladı.

Bütün Şiirleri Orhan Veli Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.