İmam-ı Azam Ebu Hanife PDF oku indir

08.02.2024
26
İmam-ı Azam Ebu Hanife PDF oku indir

İmam-ı Azam Ebu Hanife PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, Mürsel Gündünyaya geldi tarafından kaleme alınan İmam-ı Azam Ebu Hanife isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786254085000 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan İmam-ı Azam Ebu Hanife kitabı 448 olarak yayınlanmıştır.  İmam-ı Azam Ebu Hanife kitabını 15.05.2023 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. İmam-ı Azam Ebu Hanife PDF Oku.

İmam-ı Azam Ebu Hanife PDF Oku

İmam-ı Azam Ebu Hanife; İslam’ın evrensel ilkelerinin izini sürerek temel değerlerimize vurgu yapmış, öncü fikirleriyle hem yaşadığı asrın hem de gelecek yüzsenelerın yüreğini mayalamayı başarmış, insanlık tarihinin en büyük bilginlerinden biri olma özelliğini taşır.
O, Kur’an’dan sünnete, sahabe asrından tabiun dönemine intikal eden ilmîbirikimi yorumlayıp sistemleştiren İslam Hukuku’nun kurucu âlimidir.
Bir yandan sahabe devrinde cereyan eden elim hadiseler neticesinde yaşanan siyasi çatışmaların Müslümanları bölüp parçaladığı, diğer yandan farklı medeniyetlere beşiklik etmiş diyarların İslam topraklarına katılması neticesinde yaşanan fikrî ayrışmaların belirginleştiği bir zamanda kurduğu fıkıh akademisi yoluyla meseleleri çözüme kavuşturacak usuller geliştirmiş; yetiştirdiği seçkin talebeler vasıtasıyla fikirleri Irak, Mısır ve Türkistan’da yayılmakla yetinmeyip Büyük Selçuklu ve Osmanlı’nın içinde bulundukları çağa kuvvetli bir biçimde yürümelerine de temel oluşturmuştur. Bu yüzyılın Türk asrı olmasının taşıyıcı sütunları da şüphesiz onun tefekkür tezgâhında şekillenecektir.
Bugün Müslüman toplumlara yönelik meydan okumalar neticesinde maruz kalınan savrulmalara karşı kuvvetli bir medeniyet inşası yaşanacakse bunun zemini; imana, akla, insan hak ve hürriyetine, inançta eşitliğe, hoşgörüye, adalete, hikmete ve sosyal değişimin ruhunu anlamaveyayalı İslam’ın evrensel ilkelerini bayraklaştıran Ebu Hanife’nin Re’y merkezli yaklaşımı olacaktır.
Bu romanda yaşadığı çağın ruhunu okuyan bir âlimin; imanla aklın ışığını maharetle harmanlayarak yaşanan yeni meseleleri çözüme kavuşturmasına, her şartta ilmin onurunu korumasına, canı pahasına zulme direnerek adaleti ayakta tutma çabalarına ve bütün bunlar için ödediği ağır bedellere tanıklık edecek, hakikati haykıran özgür ruhlu bir bilgenin çilelerle şekillenmiş gönül coğrafyasına misafir olacaksınız.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.