Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) PDF Oku

19.03.2024
25
Küçük Said Paşa  Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) PDF Oku

Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) PDF oku, PDF kitap depomuzda, Zekeriya Kurşun tarafından kaleme alınan Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256385993 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) kitabı 416 olarak yayınlanmıştır.  Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) kitabını 18.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) PDF Oku.

Küçük Said Paşa Sultan II. Abdülhamid’in Gölgesi (1838-1914) PDF Oku

II. Abdülhamid dönemi yok olmakla yüz yüze gelmiş olan devletin yeniden canlandırılması için üstün gayretlere sahne oldu. Bir taraftan geçmişten beri biriken problemler, öte yandan Devlet’in güçsüzlüğünden istifade etmeye çalışan batılı devletlerin yarattığı yeni meseleler yüzünden sultan ve ricali Tanzimatın prensipleriyle devleti ayakta tutmak için sürekli olarak yeni reçeteler peşinde koştular.
Sultan Abdülaziz zamanında Osmanlı bürokrasisine intisap edip dönemin profesyonel bir çok devlet adamının yanında yetişen Said Paşa’nın siyasi yaşamı II. Abdülhamid’in tahta geçtiği gün başladı. Daha çocuk yaşta girdiği kalemde, devlet işlerinde tecrübe kazanan öte yandan da Ayasofya Medresesine devam eden Paşa kendi kendine öğrendiği Fransızca ile Avrupa’daki gelişmeleri de yakında zamandan takip etme imkânı buldu. Said Paşa, düşünceleri ve yaşayışıyla muhafazakâr bir reformcuydu. Bazı konularda gelenekçi, Türkçü ve İslamcı gibi davranan Said Paşa, gelişen dünya şartları karşısında sergilediği tavırları ve uygulamalarıyla bir reformcu olarak da karşımıza çıkar. Bu donanımlarıyla II. Abdülhamid’in bir gölgesi gibi çalışan Said Paşa medenî yaşamanın temelinde eğitimin yaygınlaştırılması ve adaletin eşit bir biçimde dağıtılmasını görmüştü. Aldığı görevlerde ihdas ettiği birden fazla müessese Cumhuriyet Türkiye’si kurumlarının da esasını teşkil etmiştir. Saltanatı devlet olarak telakki ederken, sultanın yetkilerinin de sınırlandırılmasının gerekliliğine inanan Paşa’nın anayasacılığı hep tartışmalı oldu. Dönemin kapalı kapılar ardındaki “konstitüsyon” mu “isntitüsyon” mu tartışmalarında o, tıpkı II. Abdülhamid gibi ikincisinden yana olmuştur.
Tarihin kendisini yargılamasından korkarak, birden fazla mühim meselede sorumluluk almaktan kaçınan yahut çeşitli alternatifler ileri sürerek işin içinden sıyrılmanın yollarını arayan Said Paşa, Sultan ile farklı zamanlarda ihtilafa düşmüş ve en verimli olabileceği zamanlarda iş başından uzaklaştırılmıştır. Türk siyasi yaşamının bu büyük ismi ile ilgili Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un başta Osmanlı arşiv kaynakları olmak üzere yüzlerce vesikaveyayandırarak kaleme aldığı, incelikle kurgulanmış bu eser
II. Abdülhamid devrine Küçük Said Paşa’nın biyografisinden bakıyor
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.