Kül Tigin Yazıtı (Notlar) PDF indir

27.10.2023
78
Kül Tigin Yazıtı (Notlar) PDF indir

Kül Tigin Yazıtı (Notlar) PDF indir, PDF kitap depomuzda, Hatice Şirin tarafından kaleme alınan Kül Tigin Yazıtı (Notlar) isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 16.5 x 24 cm ebatında basılan ayrıca  360 sayfadan oluşan Kül Tigin Yazıtı (Notlar) kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Kül Tigin Yazıtı (Notlar) kitabını 9786059241243 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Kül Tigin Yazıtı (Notlar) PDF Oku.

Kül Tigin Yazıtı (Notlar) PDF indir

Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtları, 18 Temmuz 1889’da Rus etnograf Nikolay M. Yadrintsev tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulaanbaatar’ın hemen hemen 400 km. batısında Höşöö Tsaydam gölü yakınında bulunmuş ve 15 Aralık 1893’te Kopenhag’da Kraliyet Akademisi’nde sunduğu bildiriyle Danimarkalı dilbilimci V. Thomsen tarafından çözülmüştür. 115 yılı aşkın bir süredir de bu iki yazıt üzerinde çok sayıda çalışma yayımlanmıştır. 
Elinizdeki çalışmada Kül Tigin yazıtında bulunan 285 cümle incelenmiştir. Bu cümleleri oluşturan edat ve bağlaçlar dâhil 570 sözcük; 60’ı işletme ve çekim, 35’i yapım olmak üzere 95 ek ve parçacık ses, şekil, anlam, köken bilgisi ve kültür tarihi açılarından ele alınmıştır. Kül Tigin yazıtında geçen sözcüklerin okunması ve anlamlandırılması ekseninde gerçekleşen öncedenki yayınlardan farklı olarak, söz konusu yazıtta geçen her sözcük filolojik açıdan incelenmiş ve sözcüklerin günümüz Türk lehçelerine intikal eden şekilleri verilmiştir. Çalışma, üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri lisans ve lisansüstü öğrencileri için yardımcı bir kaynak olarak tasarlanıp hazırlanmıştır.

Kül Tigin Yazıtı (Notlar) Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.