Max Horkheimer, Theodor W. Adorno «Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Oku»

31.01.2024
26
Max Horkheimer, Theodor W. Adorno «Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Oku»

Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Oku, PDF kitap depomuzda, Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği tarafından kaleme alınan Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık.

Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Oku

Max Horkheimer, Theodor W. Adorno «Aydınlanmanın Diyalektiği» pdf indirYazar(lar) Max Horkheimer, Theodor W. Adorno
Kategori(ler) Felsefe
Yıl 2010
Sayfa 164

OKU KITAP INDIR

Aydınlanmanın Diyalektiği kitabı için yayına giren açıklama ve basıl bülteni

Aydınlanma’nın Diyalektiği Frankfurt Okulunun en etkili olmuş yayınıdır. II. Dünya Savaşı sırasında yazılmış ve bir süre gizlice çoğaltıldıktan sonra 1947’de Hollanda’da kitap olarak basılmıştır. Yazarlar Önsözde niyetlerini şöyle açıklarlar: “Aslını söylemek gerekirse amacımız, insanlığın gerçekten insani bir duruma ulaşmak yerine neden yeni bir tür barbarlığa battığını anlamaktan fazlası değildi.” Ama kitap bütün bunların da ötesine geçer. Batı tarihinin doğuşunu ve öznelliğin, mitlerde temsil edildiği üzere, doğaya karşı karşılaşmada kendisini tanımlamasını, günümüzün en tehdit edici tecrübeleriyle bağlantılandırır. Pratik hayattan koparılmış bilim, şekilselleştirilmiş bir ahlak, eğlence kültürünün güdümleyici doğası ve paranoit davranış yapısı, saldırgan bir antisemitizmin aydınlanmanın sınırlarını tespit ettiğini iddia eder. Yazarlara göre bu öz-yıkımsal eğilim en baştan beri aydınlanmada içkin olarak vardı; yani Nasyonal Sosyalist dehşet modern tarihten bir sapma olmayıp, Batı medeniyetinin en temel ayrıntı kısmının ifadesiydi. Adorno-Horkheimer’e göre Batı aklının bu öz-yıkımı, toplum ile doğaya egemen olmanın tarihsel diyalektiğinden kaynaklanmaktadır. Bu ayrımı ideoloji haline getiren Aydınlanmanın izini söylencesel kökenlerine kadar sürerler. “Mit zaten Aydınlanmadır: Aydınlanma mitolojiye geri dönmektedir.” Bu paradoks Aydınlanmanın Diyalektiği’nin temel tezidir.


Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği kitabını PDFdeposu.net sitemizden ücretsiz türkçe tam metin PDF|MOBI|EPUB indir yahut online e-kitap pdf oku. E-kitap Android telefon (Android), iPhone, PC (bilgisayar) yahut iPad için uygundur.

Yetişkinler ve çocuklar için geniş bir kitap, roman ve diğer türlerden eser koleksiyonumuz var. Okumaya başlamadan önce, kitabın özetini ve incelemesini ve ayrıca diğer kullanıcıların incelemelerini okumanızı öneririz. Alıntılar, ek açıklamayı tamamlayarak kitabın ne ile ilgili olduğunu daha iyi anlamanıza yol gösterecektır. Özet ve bir araya getirdiğimız kitap ile ilgili ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşın!

Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği ücretsiz PDF E-kitap indir

PDF

Max Horkheimer, Theodor W. Adorno Aydınlanmanın Diyalektiği online kitap pdf türkçe oku

Publish PDF flipbooks online
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.