Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 PDF indir

27.10.2023
56
Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 PDF indir

Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 PDF indir, PDF kitap depomuzda, Oktay Rifat tarafından kaleme alınan Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatında basılan ayrıca  631 sayfadan oluşan Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 kitabını 9789750812965 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 PDF Oku.

Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 PDF indir

Aziz muhibbim Oktay, yakası açılmamış bir nazımdan ve hiç işitilmemiş dilden şiirleri aldım. Bu şiirler çok yeni bir nağme oldukları için şimdi turfanda zevkine sahip olanlarca seviliyor. Zaten görüldüğü gibi sevenlerin sayısı gün geçtikçe artar, hiç şiirden anlamayanlar ise hiçbir zaman anlamaz, o nev’i karilere ise zaten ihtiyaç yoktur.
(Yahya Kemal Beyatlı, Oktay Rifat’a mektubundan)

Oktay Rifat’ta şiirsel konjonktür büyük inip çıkmalar gösteriyor. Her değişiş bir öncekinin bazı yönlerden tam tersiymiş izlenimini uyandırıyor okurda. Yalnız bunların kimlik değiştirmeyle ilgisi yok başta yadırgansa da, birbirinin tersi olarak belirmiş dönemler ve bu dönemlerin ürünleri birbirine bağlanıyor; eklem yerleri o ters çıkış noktaları olmak üzere.
(Cemal Süreya)

Oktay Rifat’ın imgeleri, başka bir şeyin, inanılmayı bekleyen daha yüksek bir varlık alanının simgesi değildir; yalnızca kendilerinin, ama bir yokluk olarak kendilerinin simgesidirler, kendi yokluklarının eğretilemesidirler. Ve kendi yarattıkları yanılsamayı kırarken, bu yanılsamanın etrafında oluşan tutucu denklemi de askıya alırlar.
(Orhan Koçak)

Oktay Rifat, Elleri Var Özgürlüğün’den son kitabı Koca Bir Yaz’a kadar yazdığı şiirlerde yaşamı bütünselliği ve olanca ayrıntı zenginliğiyle yansıtabileceği yüksek bir üslup yarattı. Bu son zamanında Oktay Rifat ufkun ötesine bakarak var olmanın gizlerini okuruyla paylaşan cömert bir bilge gibidir. Adalet, özgürlük, zamanın geçişi onun hâlâ önem verdiği temalardır. Ama ilk şiirlerinin delifişek neşesi yerini filozofça bir gülümseyişe bırakmıştır.
(Cevat Çapan)

Yaşamda en mühim şey ‘essah’ olmaktı onun için. Duyguda, sözde, davranışta gerçekten yana olmak, yalan söylememek, en büyük, belki de tek erdemdi. Nasıl insan yalan söylememeliyse, şiir de, sanat yapıtı da söylememeliydi. Bir onur ve varoluş sorunuydu bu.
(Samih Rifat)

Kendiliğinden yazı’nın rastlantı ile kotardığı işbirliğinin, ana özelliği korunarak denetlenebileceğini, kısacası ultra-modern bir yazı tekniğinin klasik bir ritme uyabileceğini ispatladı Oktay Rifat’ın şiiri; öyle sanıyorum ki bir tek Rilke’de ve belli ölçüde de Aragon’da görebildiğimiz bir ustalıktır bu, biraz da yaşlılık zamanında Montale’de. Tıkızlaşan imge düzenini ve sıkışan yazıyı hepten akışkanlaşmaya vardırdı Oktay Rifat şiiri.
(Enis Batur)

Oktay Rifat / Bütün Şiirleri 2 Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.