Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini PDF oku indir

31.01.2024
57
Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini PDF oku indir

Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, Yzb. Ömer Fevzi Bey Mehmet Erdoğan tarafından kaleme alınan Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9789759959937 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini kitabı 147 olarak yayınlanmıştır.  Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini kitabını 25.10.2016 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini PDF Oku.

Osmanlı Gayrinizami Harp Doktrini PDF Oku

“Taktik olarak, bir eşkıya çetesi ile karşılaşan Osmanlı zabitleri, evvela arazi durumunu inceleyip, kuvvetlerini çeteyi çembere alacak ve kaçış yollarını kapatacak biçimde yerleştirerek, en kısa yoldan etkili bir hücumla çetenin merkezine doğru taarruz edecek biçimde harekâtını planlayarak başarıya ulaşıyordu.”

Osmanlı ordusunun gayrinizami harple sürekli olarak meşguliyeti, askerî gelenek ve performans üzerinde mühim izler bırakmıştır. Osmanlı askeriyesinin, kendine mahsus bir gayrinizami harp doktrinine sahip olduğunu rahatlıkla aktarabiliriz.

Yüzbaşı Ömer Fevzi Bey’in Muhafaza-i Asâyişe Me’mûr Zâbitânın Vezâifi: Usûl-i Takib-i Eşkıya ve Çete Muharebeleri adını verdiği bu eser, ilk yazılı ve matbu Osmanlı gayrinizami harp talimnamesi olarak tanımlanmaya uygundur.

Türk Ordusu’nun gayrinizami harbi ABD ordusundan öğrendiğine yönelik algıyı ortadan kaldırmaya bu eser tek başına yeter.

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.