Osmanlı Tarihinin Maddesi PDF indir Oku

27.10.2023
90
Osmanlı Tarihinin Maddesi PDF indir Oku

Osmanlı Tarihinin Maddesi PDF indir, PDF kitap depomuzda, Hikmet Kıvılcımlı tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihinin Maddesi isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatında basılan ayrıca  860 sayfadan oluşan Osmanlı Tarihinin Maddesi kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Osmanlı Tarihinin Maddesi kitabını 9786051723686 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Osmanlı Tarihinin Maddesi PDF Oku.

Osmanlı Tarihinin Maddesi PDF indir

Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın siyasal kimliği, kuramsal ve yöntemsel pozisyonu sebebiyle (Ümit Hassan bir istisna) gerek Batı’dan, gerekse de Türkiye’den Osmanlı tarihçileri tarafından göz ardı edilen veya görmezden gelinen Osmanlı Tarihinin Maddesi, tarihe yaklaşımı, olguları ele alış şekili, yöntemi ve ruhuyla öncü bir yapıttır. Eser, bunun yanı sıra Türkiye’de sosyalist düşüncenin özgün yapıtlarından biridir.
Engin bilgi birikimi, olağanüstü gözlem kabiliyeti ve kendine özgü üslubuyla modern Türkiye’den Osmanlı tarihine bakan Dr. Hikmet Kıvılcımlı, “gırtlağımıza dek Osmanlı tarihinin maddesi ve ruhu içindeyiz” der. Bu nedenle o koca tarihe yarınların Türkiye’si için yeni bir bakış açısı, yeni bir izah kazandırmak ister. Doktor yönünden Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih zinciri içinde tuttuğu yer ‘kolay Marksizm’le anlaşılamayacağı gibi Marksizm olmadan da anlaşılamaz. Kıvılcımlı, bu magnum opus’unda Marksizmin yaklaşımı ve yöntemiyle Osmanlı İmparatorluğu’nun kendine özgülükleri arasında uygun bir etkileşim kurmaya özen göstermiş, Osmanlı tarihine ilişkin tartışmaya ve düşünmeye değer olağanüstü kuramsal ve pratik açıklamalar getirmiştir.
Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın sürgünler, işkenceler, hapisler, müsadereler, angaryalar, kovuşturmalar arasında  ve pratik mücadelenin nankörlüğü rağmına inatla, kararlılıkla, titizlik ve özenle tamamlayabildiği bu büyük eser, kuvvetlikler ve belalar aşılarak bugüne aktarılabilmiştir.
Yıllar boyunca siyasal planda olduğu kadar entelektüel-akademik planda da kesif bir ‘susuş kumkuması’na maruz bırakılmış olan Osmanlı Tarihinin Maddesi, şimdi Necmi Erdoğan’ın “Sunuş”uyla yeniden okurlarının karşısındadır.

Osmanlı Tarihinin Maddesi Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.