Rünya PDF indir

27.10.2023
54
Rünya PDF indir

Rünya PDF indir, PDF kitap depomuzda, Ömer Faruk Dönmez tarafından kaleme alınan Rünya isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatında basılan ayrıca  132 sayfadan oluşan Rünya kitabı Karton Kapak olarak yayınlanmıştır.  Rünya kitabını 9786053267393 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Rünya PDF Oku.

Rünya PDF indir

Öyküleriyle Türk edebiyatında kendine mahsus bir yer edinen Ömer Faruk Dönmez, Rünya’da şair kimliğiyle ön planda gözüküyor.
Dönmez’in ilk öykülerinden ibu yana asla taviz vermediği hatta son eserlerinde anlatısını yaslayacak kadar itimat ettiği unsurun dil olduğu görülür. Bilhassa Paradigma Sonsuzluk ile Yolcu ve Burjuva’da metinden sıyrılarak adeta özgün ve çarpıcı bir varlık kazanan dil, Rünya’da doruk noktasına ulaşır. Yazarın yirmi yılı aşkın zamana yayılan yazı yaşamının her şeyin bütün çıplaklığıyla meydana geldiği bu olgunluk zamanında şiirin safında yer alması enteresan olmaktan ziyade manalıdır. Şiir, Ömer Faruk Dönmez’in dil ile kurduğu bağın doğal bir sonucudur çünkü. Dolayısıyla sadık okurlarının gözünden kaçmayacağı üzere Rünya, Ömer Faruk Dönmez külliyatının mütemmim cüzüdür.
Rünya, makulün sınırlarını terk etmenin en etkili yolunun şiir olduğunu keşfetmenin neticesinde doğan kırk dokuz şiirden meydana geliyor. Müziği önemseyen, ölçüyü bir imkân olarak gören Ömer Faruk Dönmez, bize ait olmasına rağmen bugün dünyamızdan çekilen sözcüklerle, vülgarize etmeyen ve anlamın buharlaşmasına izin vermeyen bir tutum sergiliyor. 
 
yoğaldıkça yoğalıyor yarım asırdan sonra
eşin dostun arkadaşın birer birer gidiyor
vülgarize etmenin halk için yaşamanın
bir anlamı kalmıyor: kopuntu: diaspora
maestro hep susuyor çıldırsa da orkestra
 
yağmalandı gümüş tay kanatlandı engerek
tecellî etti mana şol cennetten kovuldum
kırk altı yıl yaşadım rünya zehir zemberek
ölebilsem ölürdüm ölmedim şair oldum

Rünya Kitap Özeti

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.