Şair Evlenmesi PDF Oku

29.03.2024
21
Şair Evlenmesi PDF Oku

Şair Evlenmesi PDF oku, PDF kitap depomuzda, Şinasi tarafından kaleme alınan Şair Evlenmesi isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786258327267 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Şair Evlenmesi kitabı 64 olarak yayınlanmıştır.  Şair Evlenmesi kitabını 10.08.2022 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Şair Evlenmesi PDF Oku.

Şair Evlenmesi PDF Oku

“Şimdi benim Kumrucuğum kafese girecek ha! Ah, bir kere kanadının altına girebileydim! Lakin insan kısmının tükettiği bir yem var ya, adına para derler. Eğer ondan isteyecek olursa mesela… E ne olmuş? Ben de elimden geleni esirgemem ya. Verebileceğim şey, çok mu? Hepi topu bir teselli.”
 
Tanzimat Dönemi’nin en mühim yazarlarından birisi olan Şinasi’nin Tercüman-ı Ahval gazetesinde tefrika edilen Şair Evlenmesi oyunu, Türk edebiyatının Batılı tarzdaki ilk tiyatro oyunu kabul edilmektedir. Şinasi, töre komedisi niteliği taşıyan bu eserinde görücü usulü evlenmenin sakındığına değinir.
 
Alafranga tutumu ve giyimi sebebiyle mahalleliler tarafından hoş karşılanmayan Müştak Bey, yoksul fakat eğitimli bir şairdir. Her ne kadar gönlünü Kumru Hanım’a kaptırmış olsa da mahallelinin entrikaları sebebiyle Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur kalır. Müştak Bey’i bu zor durumdan kurtaracak kişi ise arkadaşı Hikmet Efendi’dir.
 
Anadolu geleneğini Batılı tarz ile ustalıkla harmanlayan bu eserle Şinasi, hem Anadolu âdetlerine hâkim olduğunu ispatlamış hem de Türk tiyatrosunda yeni bir şekilin önünü açmıştır.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.