Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi PDF Oku

07.05.2024
17
Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi PDF Oku

Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi PDF oku, PDF kitap depomuzda, Ekrem Uğurlu tarafından kaleme alınan Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256640740 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi kitabı 168 olarak yayınlanmıştır.  Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi kitabını 06.05.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi PDF Oku.

Seyfüddin el-Âmidî’ye Göre Zat-Sıfat İlişkisi PDF Oku

Bu çalışmada, Eş’ariyye itikadi mezhebinin en mühim bilginlerinden birisi olan Seyfüddin el-Âmidî’nin (551-631/1156-1233) genelde sıfatlar özelde ise zat-sıfat ilişkisi anlayışını ele almaya çalıştık. Âmidî’nin sıfatlar ve zat-sıfat ilişkisi ile alakalı görüşlerini Ebkar’ul-Efkâr adlı kitabıyla, bu kitabın özeti niteliğindeki Gayetu’l-Meram adlı kıtabından faydalanarak tespit etmeye yoluna gittik. Âmidî, adı geçen eserlerinde sıfatlar ve zat-sıfat ilişksi ile alakalı meseleleri ele alırken kendi zamanındaki diğer mezheplerin, hasseten de Mu’tezile ile Şia’nın düşüncelerini ortaya koyduktan sonra bunları reddetme ve geçersizliğini ifade ederek hak ve doğru görüş olarak düşüncesini ifade etmektedir.
Âmidî’nin Mu’tezile ve Şia’nın iddialarını geçersiz kılma çabası ve yanıt yetiştirme gayreti, öncedenki Ehl-i Sünnet âlimlerinin onlarla yaptığı mücadele aldığı savunma pozisyonuna benzerlik arz eder. Lakin Âmidî, eleştirdiği görüşlere karşı sağlam, ayakları yere basan ve mantık kaideleri çerçevesinde deliller ortaya koyan bir yaklaşım sergilemiştir. Bu nedenle Âmidî yaşadığı zamanda Ehl-i Sünnete yönelen eleştirilere karşı en iyi savumayı yapabilen âlim olarak şöhret elde etmiştir.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.