Türk İnkılabı’nın Karakterleri PDF oku indir

03.02.2024
55
Türk İnkılabı’nın Karakterleri PDF oku indir

Türk İnkılabı’nın Karakterleri PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, Sadri Ertem tarafından kaleme alınan Türk İnkılabı’nın Karakterleri isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 11.10.2022 dilinde ve Karton Kapak ebatında basılan ayrıca  9786057134868 sayfadan oluşan Türk İnkılabı’nın Karakterleri kitabı TÜRKÇE olarak yayınlanmıştır.  Türk İnkılabı’nın Karakterleri kitabını Oğuzcan Acar numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Türk İnkılabı’nın Karakterleri PDF Oku.

Türk İnkılabı’nın Karakterleri PDF Oku

18. yüzyıl ardından dünya, çeşitli coğrafyalarda, çeşitli toplumlarda birbirini takip eden onlarca büyük devrime tanıklık etti. Beklenmedik bir zamanda ve çok çetin bir coğrafyada, yedi büyük devletin işgali sırasında gerçekleşen büyük Türk İnkılâbı ise medeniyet tarihinin en hayret verici olgularından biri olarak zihinlere kazındı.
 
Tanzimat ile başlayan, Genç Osmanlılar ve Jöntürklerle olgunlaşan Türk modernleşmesi, yeni bir devlet, yeni bir vatan ve yeni bir toplum yaratabilmek adına en büyük hamlesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde egemenliği kayıtsız şartsız millete teslim ederek attı. Türk milletinin çağdaşlaşma macerasınin son merhalesi olan Türk İnkılâbı, kendisinden önce ve sonra gerçekleşen devrimlerden sahip olduğu kişiliğistik nitelikleri aracılığıyla ayrıldı.
 
Genç cumhuriyetin genç düşünürü, ünlü yazar Sadri Ertem, ilk kez 1933 senesinde yayımlanmış bu kitapta devrimi doğuran süreçleri derinlemesine irdelerken, Türk İnkılâbı’nın nedenlerini, doğuracağı sonuçları ve onu eşsiz kılan kişiliğini halen Cumhuriyetin 10. senesinde izah ediyor.
 
Edebiyatta toplumsal Gerçekçilik akımının, siyasette Kemalizm düşüncesinin mühim isimlerinden olan Ertem, Kemalizm yönünden mevcut noksanlıkleri gidermek için mühim bir eser kaleme almıştır. Siyasal pratiklerin önemini vurgulayan yazar, bilhassa Tanzimat’a yönelik perspektifiyle ön plana çıkar. devrin politikalarını meşrulaştırma girişimleri nezdinde, yazarın bu eserinin ayrı bir önemi olduğu ortadadır.
 
Eserde de altı çizildiği üzere, yazarın, yanıtını aradığı temel soru “Nasıl olursa daha iyi olur?” değil, “Bunlar nasıl oldu?” sorusudur. Padişahlık ve feodalizm gibi kavramlara yönelik eleştirel paradigmanın bunun yanında, Cumhuriyetin sunduğu alternatifin değerlendirilmesi de dikkate değer unsurlardandır. Bu bağlamda Ertem, kuramsal açıdan genç cumhuriyetin temellerini atma zamanında mühim katkılar sunan eserlerden birini okurla buluşturmuştur.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Gaziantep Oto Kiralama
Gaziantep Havalimanı Transfer
Gaziantep Oto Kiralama