Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu PDF Oku

26.03.2024
33
Analar Yoldaşlar Tanrıçalar  Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu PDF Oku

Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu PDF oku, PDF kitap depomuzda, Handan Çağlayan tarafından kaleme alınan Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9789750504921 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu kitabı 278 olarak yayınlanmıştır.  Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu kitabını 25.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu PDF Oku.

Analar Yoldaşlar Tanrıçalar Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu PDF Oku

Kadın siyasette özne mi nesne mi? Kadınların siyasete girmesi siyaseti değiştirir mi, kadınları değiştirir mi? Elinizdeki kitap, kadınların siyasette özne olup olmadıklarının tartışıldığı bu sürede çok mühim bulgularla bu sorulara etraflı bir yanıt verme niteliği taşıyor. Kürt kadınlarının 1980’li senelerdan ibu yana önce geleneksel kadınlık rolleri çerçevesinde, ardından siyasal söylemin olabilecek kıldığı biçimde, en nihayet de kendi poblemlerina da çare arayıp siyasetin kendisini dönüştürmeye varan siyasete katılım süreçlerini bu kitap geniş bir şekilde bir biçimde inceliyor.

Acının hak talebine dönüşmesi için yaşananları siyasi bir söyleme oturtacak bir söylemin gerekliliğine dikkat çeken bu çalışma, bu dönüşümün kişisel ve kolektif öznelerin inşa edilmesine bağlı olduğunu gösteriyor. Acının siyasallaşmasının çeşitli şekilleri olabilir. Bir şekili sürekli olarak olarak acının yol açtığı yarayı gündeme getirmeye odaklanırken, değişik bir yolu da bu acının tarihselliğine vurgu yapmaktır. Tarihî olgular acıyı siyasallaştıran söylemce kurgulanırken belli seçimler yoluyla yeniden yazılır ve hakkın nereden, nasıl ve kimler tarafından talep edileceğini, yani acının kimin acısı olduğunu da belirlemiş olur. Yaraya odaklanmak ise acıyı çekenle çektiren arasındaki farkın göz ardı edilmesine olanak tanır. Handan Çağlayan’ın çalışması, bu süreçlerin nasıl işlediğine ilişkin ipucu vermesi yönünden da mühim bir başlangıç yapmaktadır.
Nükhet Sirman

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Gaziantep Oto Kiralama
Gaziantep Havalimanı Transfer
Gaziantep Oto Kiralama