Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim PDF Oku

25.03.2024
45
Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim PDF Oku

Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim PDF oku, PDF kitap depomuzda, Halis Sakız tarafından kaleme alınan Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786254390173 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim kitabı 256 olarak yayınlanmıştır.  Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim kitabını 25.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim PDF Oku.

Eğitimde Bir Kalite Modeli Olarak Kapsayıcı Eğitim PDF Oku

“Ülkemizde kapsayıcı eğitim genelde özel gereksinimli bireylerin genel eğitim mekanlarına bireysel değişiklikları temelinde desteklenerek ulaşımlerini ifade eden bir yaklaşım olarak ele alınmaktadır. Bu kitapta Doç. Dr. Halis Sakız, kapsayıcı eğitim yaklaşımını değişikliklarıyla tüm çocukları içine alacak biçimde daha bütüncül olarak ele almış ve kapsayıcı eğitim için bir nitelik modeli önermiştir. Bu bağlamda yazar, kapsayıcı eğitimin başarısı için mühim olan etkenler bağlamında niteliğin nasıl ele alınması gerektiğini ve ilişkili nitelik göstergelerini bilimsel araştırma sonuçlarına atıfta bulunarak kapsamlı bir biçimde anlatmıştır. On bölümden oluşan bu kitap, ülkemizde genelde sınıf veya birey düzeyinde ele alınan kapsayıcı eğitim uygulamalarındaki nitelik sorununu sosyopolitik, okul yönetimi, okul kültürü, sınıf ve okul uygulamaları ile bireysel düzeyde ayrıntılı olarak incelemekte ve kapsayıcı eğitim uygulamalarının niteliğinin artırılması bağlamında öneriler sağlamaktadır. Bu kitabın ülkemizdeki kapsayıcı eğitim uygulamalarının geliştirilmesine ve bu yolla genel eğitim sisteminin niteliğinin artırılmasına katkı sunması dileğiyle… “
Doç. Dr. Salih Rakap

Türkiye dâhil olmak üzere dünyanın çoğu ülkesinde eğitimin kalite/nitelik düzeyi artırılmaya çalışılmakta, bireylerin eğitimden manalı düzeyde yararlanabilmeleri adına çeşitli reformlar gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra eğitim sistemleri kendi bünyelerinde kapsayıcılığı daha da ilerletmeye çalışmakta, bu doğrultuda yeni eğitim politikaları ve okul uygulamaları geliştirmektedir. Buna rağmen eğitim süreçlerinin ve çıktılarının mevcut kalite düzeyi ile kaliteli eğitimden yararlanan öğrenci oranına bakıldığında yerel, ulusal ve ülkeler arası değerlendirme sonuçları söz konusu hedeflere istenen düzeyde erişilemediğini ortaya koymaktadır. Bu kitap, kapsayıcı eğitim modelinin eğitimde kalite düzeyinin artırılması bağlamında değerlendirildiği ve kalitenin kapsayıcı eğitim ilkeleri çerçevesinde ele alındığı bir içerik sağlamaktadır. Bu kitapta eğitimde kalite, kapsayıcı eğitim ilkeleri etrafında yeniden tanımlanmakta; kalitenin, bireylerin eğitim süreçleri boyunca ve bu süreçler sonunda manalı yaşantılar edinmesini sağlayan bir kavram olarak bilinmesi gerektiği önerilmektedir. Kapsayıcı eğitimin böyle bir kalite anlayışına ve düzeyine erişilebilmesi adına uygulanabilir, eğitim sisteminin her boyutuna dair argümanları olan ve bu boyutların her birinin kalite düzeyini geliştirebilecek bir model olduğu savunulmaktadır.
Eğitimde kalite/nitelik ve kapsayıcılık düzeyinin artırılmasında karşılaşılan zorluklardan başka biri, söz konusu kavramlara dair bir “kavram kargaşası” yaşanmasıdır. Bu kitap, eğitimde kalite ve kapsayıcı eğitim kavramlarına dair kuramsal bir açıklık geliştirmeyi hedeflemekte, kapsayıcı eğitimin bir kalite modeli çerçevesinde ele alındığı metodolojik bir içerik sağlamaktadır.

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Gaziantep Oto Kiralama
Gaziantep Havalimanı Transfer
Gaziantep Oto Kiralama