Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü PDF Oku

26.03.2024
40
Ekolojik Tasarım Kuramı  Cilt 1: İnsanın Yolculuğu  Göreceli İlkeler Bütünü PDF Oku

Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü PDF oku, PDF kitap depomuzda, Melih Aşanlı tarafından kaleme alınan Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256813489 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü kitabı 272 olarak yayınlanmıştır.  Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü kitabını 25.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü PDF Oku.

Ekolojik Tasarım Kuramı Cilt 1: İnsanın Yolculuğu Göreceli İlkeler Bütünü PDF Oku

Gökyüzü yerine 2.5 metrelik bir tavana bakmak, dört adım sonra evin diğer ucuna ulaşıp geri dönmek zorunda kalmak, bir pencereden gelen ışık ile aydınlanmak, tüm bir ömrü aynı koltuk üzerinde geçirmek canlı doğasına aykırıdır. Biz bu aykırılığı önce kendimiz reddederek, türlü bahaneler ve gerekçeler ile tüm insanlığı kandırmayı başardık. Daha sonra da tüm yaşamı bu inanç ışığında değiştirmeye ve dönüştürmeye kalktık.
 
Kendine acımasız olan canlılar olarak bir başkasına merhametli olmamız da düşünülemezdi. Sadece gıda olarak adlandırdığımız canlıları, apartman daireleri gibi besi çiftliklerine kapattık, bitkileri topraktan koparttık, yapay vitamin ve minerallerle su içinde yaşamaya zorlanan nebatatları gıda saydık. Kendimize tercih ettiğimiz antibiyotikler gibi tüm bu canlılara da kimyasal ilaçlar verdik. Hapsolmuş, zehirlenmiş, yaşam alanlarından koparılmış fiziksel ve ruhsal olarak hastalanmış canlılardan beslenerek yaşamaya çalışan insanlar olarak kendimizden, inşa ettiğimiz duvarlar arasında, barışçıl, özgür düşünceye sahip, açık fikirli bir yaşam yaşamasını bekledik. Bugünlerde ise bu beklentilerimizi ekolojik endişelar ile pekiştiriyoruz.
 
Ekolojik tasarım endişesı bütüncül bir yaşam endişesıdır. Çünkü ekoloji, parçalara ayırabileceğimiz bir oyun hamuru değildir. Biz bunu kısımlara ayırıp, uzmanlıklarla bölmeye başladığımızda kendimizi kandırmaveya başlarız. Yapılacak tasarım dünya için yapılmak zorundadır. Zaten insan için yapılan bir işin dünya çapından ayrılması son derece sapkıncadır.
 
 
 
Bu bizim dünya dışı yahut dünya üstün varlıklar bulunduğumuzu düşünmemize benzer. Sanki kaynak
olarak tercih ettiğimiz bir gezegene gelen varlıklar gibi davranmamız bu gezegende herhangi bir sorunu çözmez. Siz bir yaşam alanı tasarlamak için yola çıkıp, yaşamdan insanı ayıklayıp, diğer canlıları yok saydığınızda, fakat günümüz şehirlerine varabilirsiniz. Bu şehirlerin hali ise ortada… Bizler için asıl yaşam dünya çapındadır, dünyanın kendisidir ve bu yaşamın sürmesi tüm aile bireylerine bağlıdır.
 
Ekolojik tasarım hususunda kendimize bir soruyu yeniden sormamız gerekir; “Ekolojik tasarım kimin içindir?” Odak noktasına bir başına insanı koyduğunuz hiçbir tasarım şekili ekoloji ile bağdaşmaz. Malzeme, teknik, coğrafya farketmeksizin doğru mesajı veremez, dengeli bir enerjiye sahip olamaz. Dolayısı ile de talep edeni tatmin etmez, var olma amacını gerçekleştirmez.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.