Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik PDF Oku

26.03.2024
24
Kadından Doğma  Deneyim ve Kurum Olarak Annelik PDF Oku

Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik PDF oku, PDF kitap depomuzda, Adrienne Rich tarafından kaleme alınan Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 25.03.2024 dilinde ve Karton Kapak ebatında basılan ayrıca  9786057872456 sayfadan oluşan Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik kitabı TÜRKÇE olarak yayınlanmıştır.  Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik kitabını Bilge Tanrısever numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik PDF Oku.

Kadından Doğma Deneyim ve Kurum Olarak Annelik PDF Oku

Adrienne Rich’in evrensel ve zamansız bir temayı işlediği “Kadından Doğma” kitabı 1976 senesinde yazılmış olmasına karşın, anneliği ataerkil düşünceden bambaşka bir düşünce ufkuna taşıması yönünden bugün halen güncelliğini koruyor. Eril zihniyetin kutsallaştırdığı, mitleştirdiği, idealleştirdiği ve tabulaştırdığı anneliği, etkileyici ve cesur bir bakış açısıyla konu alıyor. Annelik kurumunun, annelerin bunun yanında tüm kadınların kontrol edilmesi için ataerki tarafından nasıl inşa edildiğini sorunsallaştırıyor. Babaların krallığında varlığını sürdüren bu kurum, kadınların zengin ve farklı tecrübelerini tektipleştirip bastırdığı gibi, çelişkilerle dolu annelik rolleri dayatarak kadınların yaşamını belirliyor.
 
Peki, ataerkinin inşa ettiği kurumun ötesinde anneliğe bambaşka bir gözle incelediğimizde ne göreceğiz? Güç mü? Esaret mi? Şefkat mi? Şiddet mi? Sevgi mi? Öfke mi? Acı mı? Rich, bu soruların yanıtlarını ararken hem kendi tecrübelerini hem de ataerkil sistemin dünyanın dört bucağında dayattığı benzer/farklı annelik tecrübelerini masaya yatırıyor. Bu kitapta somutlaşan araştırması, anneliğe dair tarihsel, akademik ve edebi metinler ile yine anneliğe dair kişisel tecrübeleri iç içe geçirerek bizi yeni bir düşünce ufkuna davet ediyor. Kadın, çocuklu-çocuksuz anne, anneli-annesiz evlat olan bizlere de, bu soruları annelik soybilimi içinden düşünüp yanıtlar bulmak, onları çoklaştırıp zenginleştirmek düşüyor.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.