Kuşların Adasına PDF oku indir

12.02.2024
34
Kuşların Adasına PDF oku indir

Kuşların Adasına PDF oku indir, PDF kitap depomuzda, İhsan Deniz tarafından kaleme alınan Kuşların Adasına isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786258095289 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Kuşların Adasına kitabı 48 olarak yayınlanmıştır.  Kuşların Adasına kitabını 04.07.2022 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Kuşların Adasına PDF Oku.

Kuşların Adasına PDF Oku

Kasvet, bütün mevsimleri, yaşamın mevsimlerini zehirli bir iklimde sıkıştırdığı zaman hassalarımız aslî hüviyetlerini nerdeyse hatırlamaz olur, el ve ayak birbirine dolaşır, göz ve kulak yolunu şaşırır. İfadedeki isnad düzeni allak bullak olur. Lügat müdahelelerle sarsılır. Kırılmalarla, yerinden oynatılamaz rükünlerin devrilmesiyle sentaks kendini belli eder bu çöken havanın, ümitsizliğin ve şaşkınlığın tezahürü olarak. O zaman muhatap, yani ‘sen’, bir mısrada, bir kelimede hatta bir harfte ışıklarını gösterir. Ya ‘sen’, şair için ‘ben’den başka bir şey değilse…
 
O zaman ümit insanın içinde büyüyen bir güzeldir. Dış dünya çapında bütün olup bitenler arasında yalnızca kalpleri ezen, ruhlara darlık verenlerin içeriye ağmasına ve karanlık noktaların çoğalma kabiliyetine karşı bir mücadele vaziyeti, öyle sıradan, yani öfkedir, hınçtır, kin ve nefrettir vesairedir bütün bunlardan patlayan bir aksülamel değil, hakiki bir direniş, bir geri püskürtme, nihayet, zamiri temiz havaya kavuşturma gayreti kaçınılmaz olur. Teslim ve nedamet zafer sözcükleri değildir tabi ki. Ya sözcüklerin zaferiyse… Ümit, varlık ateşini yakmıştır artık en kuvvetli âlemde. ‘Belki’leri çoğaltan şüphe ve tereddüt değilse, inanç içinde bekleyiştir. Mısralardaki canın bize dile getirdiği bu.
 
Öyleyse, kim aksini iddia edebilir, tabi ki ki kuşlar ve pencereler şairlerin uzmanlık alanına girer. Ağırlığı hafifletmek ve karanlığı delmek için şairin yüksek dikkatine hizmet ederler. Ruh kanatlanacak, nazar ışıklara kavuşacak eserin, sevincin kendisi olduğu ânda.
 
İki kanadın iç tarafına dercedilen mısralardan anlıyoruz ki kitap, bir ömür ve nihayeti manasında pencerede, hatta iki kanatlı pencerenin kendisi, iki kanatlı kuşun kendisidir. Kuş ve pencere ve kitap, bu tenasüp, bu birliktelik ruhun şenliği için kâfidir.
 
Edebiyat denizinde yeni bir kitapla şiir adasını biraz daha kapsamlıleten usta şairin sevgili sözcükleri yokluğun, kasvetin, tereddütlerin, canları acıtan iştiyakların içinden varlığa pencereler açıyor, okuyacak, tekrar tekrar okuyacaklar için tabii.
 
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.