Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme PDF Oku

25.03.2024
31
Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme PDF Oku

Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme PDF oku, PDF kitap depomuzda, Ebru Elpe tarafından kaleme alınan Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786253962319 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme kitabı 360 olarak yayınlanmıştır.  Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme kitabını 25.03.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme PDF Oku.

Osmanlı Dönemi Bursa Yapılarında Malzeme PDF Oku

Bu çalışmamızda, Osmanlı zamanında Bursa’da inşa edilen yapıları inşa ve süsleme malzemeleri yönünden incelemek, elde edilen bilgiler ışığında, malzemelerin Bursa’da Osmanlı mimarisinin gelişiminde etkin olup olmadığını ayrıca malzemelerin, tarihlendirilemeyen yapıların tarihlendirilmesinde etkili olup olamayacağını eğer etkili ise ne derecede etkili olduklarını tespit etmek ve yapı malzemelerinin , Bursa’da Osmanlı mimarisindeki uygulama içindeki seyrini belirlemeyi istedik.
 
Osmanlılardan önce, Osmanlıların hüküm devam ettiği bölgelerde yaşayan, Bizans İmparatorluğunun mimarisinde ana inşa malzemesi tuğla olmasına karşın taş kullanımı da olmuştur. Daha sonra Osmanlı mimarisinin ilk dönemlerine ait yapıların duvarlarında çok sık rastlanacak olan taş- tuğla sıralı duvar örgüsü, Bizans mimarisi için tipiktir. Anadolu Selçuklu mimarisinde taş ana inşa malzemesidir. Genelde moloz taş kullanılmıştır. Taş cinsi olarak tüf ve kireçtaşı sık kullanılmıştır. Mermer, mühim mimari elemanların inşasında tercih edilmiştir. Devşirme malzemeler de yerinde işlenerek veya olduğu gibi kullanılmıştır. Beylikler devri mimarisinde, daha çok Batı Anadolu bölgesinde kurulan beyliklerde, aynı biçimde taş ve devşirme mermer kullanımı olmuştur. Devşirme malzemeler, yapıda kullanılacak yere göre, yeniden işlenerek, sütun, sütun başlığı ve kaidesi, kitabe, kurna aynası, duvar kaplaması olarak kullanım alanı bulmuştur. Bu beyliklerden birisi olan Osmanlı mimarisinde de ana inşa malzemesi taştır. Osmanlı Döneminde Bursa, yeni kurulan devletin, mimaride kendini tam bulamadığı, mimari arayışların olduğu bir dönemin şehridir. Bursa’da inşa edilen ilk yapılarda işlevsellik ön planda olmuş, yapılar inşa edilirken kendilerinden önce Bursa’da yaşamış olan Bizans İmparatorluğunun mimari özelliklerinden ve malzemesinden faydalanılmıştır. Moloz veya kesme taş ile tuğlanın nöbetleşe olarak duvar inşasında kullanılması da Osmanlıların erken zamanında çok kullanılan bir inşa tekniği olmuştur. “Almaşık Sistem” olarak adlandırılan bu duvar örme tekniği, ihtiyaçtan doğmuş olmasına karşın, ardından bir üslubun adı olmuştur.
PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Gaziantep Oto Kiralama
Gaziantep Havalimanı Transfer
Gaziantep Oto Kiralama