Adudüddin el-Îcî’de Varlık PDF Oku

07.05.2024
15
Adudüddin el-Îcî’de Varlık PDF Oku

Adudüddin el-Îcî’de Varlık PDF oku, PDF kitap depomuzda, Ekrem Uğurlu tarafından kaleme alınan Adudüddin el-Îcî’de Varlık isimli kitabı siz değerli okurlarımız için hazırladık. 9786256640733 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatında basılan ayrıca  TÜRKÇE sayfadan oluşan Adudüddin el-Îcî’de Varlık kitabı 338 olarak yayınlanmıştır.  Adudüddin el-Îcî’de Varlık kitabını 06.05.2024 numarası ile orijinalliğini sorgulayabilirsiniz. Adudüddin el-Îcî’de Varlık PDF Oku.

Adudüddin el-Îcî’de Varlık PDF Oku

Elinizdeki kitapta, Îcî’nin varlık meselesi ile alakalı görüşleri mukayeseli bir biçimde ve belli bir bütünlük içinde tespit edilmeye çalışılmıştır.
Birinci bölümde varlık kavramının tahlil edilmesi ve varlık tasavvurunun Îcî’nin kelâm anlayışına etkisi mukayeseli bir biçimde incelenmiştir. İkinci bölümde felsefeci ve kelâmcıların geniş bir biçimde ele aldıkları vücûb, imkân, imtinâ’ ve mümteni‘ kavramlarının tarihin seyri içinde hangi anlamlarda kullanıldığı ele alınmıştır. Bunun yanı sıra kelâmcıların âlemin yaratılışını hudûs kavramı üzerinden ortaya koymalarına karşın müteahirûn kelâmcıların bir kısmı ile felsefecilerin âlemin varlığını imkân kavramı üzerinden tespit ettiği ve iki tarafın bu iki kavramı kullanmasının hangi sonuçlara yol açtığı hususu ele alınmıştır. Bunun bunun yanında Tanrı ile âlemin vâcib ve olabilecek şeklinde ontolojik tasnife tabi tutulmasının nedenleri açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Îcî’nin Allah’ın mutlak iradesine ve kudretine hâlel gelmemesi için Allah-âlem ilişkisinde zorunlu bir nedenselliğin bulunmadığı ve âlemin O’nun iradesi ve fiili ile salt yokluktan yaratıldığı düşüncesi ile illetle mâ’lûl ilişkisinde zorunlu nedenselliğin hem ontolojik hem de epistemolojik anlamda var olduğunu ileri süren felsefecilerin argümanları tespit edilmeye çalışılmıştır.

 

PDF Kitap indir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.